Zasilacz stabilizowany 30V 3A

ico_zasilacz30v3a

Opis nie będzie dotyczył układu zasilacza jako takiego. Jest to lekka modyfikacja projektu przedstawionego na stronie www.electronics-lab.com zrealizowana w oparciu o pomysły i opinie użytkowników portalu www.elektroda.pl oraz moje własne.

Zasada działania układu jest szeroko opisana na wymienionych stronach i nie będzie tutaj przytoczona. Wspomnę tylko, że zasilacz posiada przydatną funkcję ograniczenia prądowego, która obniża napięcie wyjściowe tak, aby prąd wyjściowy nie przekroczył ustalonej wcześniej wartości. Jest to tryb pracy stabilizacji prądowej. Podczas uruchamiania prototypów stanowi nieocenioną pomoc ratującą niejednokrotnie zasilany układ przez zniszczeniem.

Oryginalny układ został sprawdzony przez wielu internautów elektroników, zbiera bardzo pozytywne opinie i jest prosty w budowie. Miałem w planach jego konstrukcję jako zasilacza symetrycznego, jednak projekt został zawieszony. Nie zmienia to jednak faktu, że wykonałem swoją wersję obwodu drukowanego, która w moim subiektywnym odczuciu, jest zdecydowanie lepsza niż zamieszczona na stronie z oryginalnym projektem.

sch_zasilacz30v3a

Zmiany zostały dokonane jedynie w obwodach zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Jako, że pracują one na granicy swoich możliwości w kwestii dopuszczalnego napięcia zasilania, dodane zostały stabilizatory U4 i U5. Poprawiają one bezpieczeństwo pracy oraz stabilność zasilania wzmacniaczy operacyjnych co przekłada się na wyższą jakość napięcia wyjściowego. Należy pamiętać, że dla wersji ze stabilizowanym napięciem zasilania wzmacniaczy operacyjnych nie należy stosować diody D7.  Została jednocześnie zachowana możliwość rezygnacji ze stosowania stabilizatorów na rzecz rozwiązania stosowanego w oryginalnym układzie. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie diody D7 oraz zwarcie wejść stabilizatorów z ich wyjściami. Kolejną modyfikacją jest zastosowanie tranzystora BD139 w miejsce oryginalnego 2N2219, którego obudowa utrudniała odprowadzanie wydzielanego na nim ciepła, co było przyczyną częstych awarii układu spowodowanych jego uszkodzeniem.

pcb_zasilacz30v3a

 

Poniżej zamieszczono zdjęcia niedokończonych płytek drukowanych. Ostatnio coraz bardziej odczuwalny brak dodatkowych napięć zasilających podczas pracy prawdopodobnie przełoży się na rozpoczęcie prac mających na celu dokończenie budowy zasilacza. Gdy to nastąpi opis na pewno zostanie zaktualizowany. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest dodanie układu pomiaru napięcia oraz prądu który dodatkowo zwiększy komfort pracy. Na portalu www.elektroda.pl przedstawiony jest projekt zbudowany w oparciu o mikroprocesor atmega8 umożliwiający pomiar parametrów pracy oraz wyświetlający ustawioną wartość ograniczenia prądowego – całkiem ciekawe rozwiązanie.

photo_zasilacz30v3a

 

Kategoria: Elektronika
2 Komentarzy
  1. zonxx says:

    Wiem że wartości elementów można ściągnąć ze schematu, ale czy mógłbyś wygenerować listę ze spisem? Byłoby łatwiej podczas montażu :)
    Czy próbowałeś montować dwa lub więcej tranzystorów 2n3055? Czy jednym BD139 można wysterować 3 tranzystory końcowe?

  2. katek says:

    Z tego co pamiętam spis elementów można znaleźć na podanej stronie z opisem oryginalnego zasilacza.
    Być może jeden BD139 z odpowiednim chłodzeniem będzie w stanie wysterować 3 tranzystory 2n3055. Niestety pewności nie mam, nie próbowałem takiej konfiguracji. Polecam przejrzenie not katalogowych tranzystorów oraz przeprowadzenie próby w swoim egzemplarzu.

Dodaj komentarz