Scanalogic – analizator logiczny płytka PCB

icon

Jeśli interesuje Cię technika mikroprocesorowa, a masz dosyć zgadywania czemu Twój układ nie może poprawnie skomunikować się z urządzeniem peryferyjnym warto zastanowić się nad zastosowaniem analizatora logicznego. Urządzenie to pozwala „podejrzeć” przebiegi logiczne na podstawie których zdecydowanie szybciej jesteśmy w stanie zdiagnozować wszystkie błędy w działaniu systemu mikroprocesorowego.

W internetowych sklepach bądź portalach aukcyjnych nie brakuje tego typu urządzeń posiadających często bardzo interesujące parametry i funkcję. Niestety ich cena często wykracza ponad budżet przeciętnego elektronika amatora, w szczególności tego młodszego. Prawdopodobnie kiedyś przyjdzie czas na zakup takiego analizatora jednak warto zacząć od czegoś prostszego i tańszego.

Szukając rozwiązania najbardziej odpowiedniego dla mnie (które musiało być zastosowane stosunkowo szybko) natknąłem się na bardzo interesujący projekt analizatora logicznego o nazwie Scanalogic. Jego konstrukcja jest niezwykle prosta co sprawia, że cena gotowego urządzenie zamyka się w kwocie kilkunastu złotych. Komponenty wykorzystane do jego budowy są na tyle popularne, że niejeden elektronik może je posiadać w swoim warsztacie co jeszcze bardziej obniża cenę. Stronę domową Scanalogic można znaleźć pod adresem http://www.ikalogic.com/scanalogic-the-beginning/ na której opisane jest w zasadzie wszystko co istotne o tym analizatorze. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się schemat ideowy na którym widać, że urządzenie składa się z tylko dwóch układów scalonych nie licząc garstki elementów dyskretnych. Niestety, taka prostota budowy niesie za sobą pewne ograniczenia. Analizator został wyposażony jedynie w 4 kanały, a maksymalna częstotliwość próbkowania sygnałów cyfrowych nie przekracza 4MHz. Niemniej jednak zbudowany przeze mnie układ wyświadczył mi swego czasu wielką przysługę podczas uruchamiania pewnego układu z niezwykle kapryśnym interfejsem i mogę śmiało powiedzieć, że jest on bardzo użytecznym analizatorem.

Autor projektu, Ibrahim Kamal, dla zminimalizowanie kosztów urządzenia zdecydował się na wykorzystanie przy budowie płytki uniwersalnej i dość już leciwego interfejsu RS232, którego próżno szukać w nowych komputerach. Projekt mojej płytki PCB dla Scanalogic przewiduje zastosowanie popularnego translatora FT232RL, który znacznie podnosi walory. Również jej wymiary i kształt pozwala na zastosowanie dość popularnej i „zgrabnej” obudowy plastikowej ABS-100. Schemat układu przedstawiona na rysunku poniżej.

 

scanalogic_sch

 

Na wejściu zastosowałem dodatkowe bufory w postaci bramek logicznych oraz proste zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wejściowym w postaci diod Zennera. W przypadku wyboru standardowej konfiguracji pracy układu nie należy montować elementów T1, C6 i R3, natomiast zwora R2 jest wymagana. Układ FR232RL należy zaprogramować tak, aby na wyjściu  CBUS0 występował sygnał aktywności transmisji. Można wykorzystać jego wewnętrzny generator taktujący zamiast zewnętrznego X2. To już w zasadzie wszystko, po poprawnym montażu i zaprogramowaniu układów analizator gotowy jest do pracy.

 

scanalogic_pcbtop

scanalogic_pcbbottom

 

Brakuje jeszcze tylko jakiegoś sposobu „wyniesienia” złącza do podłączania sond analizatora do poziomu górnej części obudowy. Kwestię ta można rozwiązać stosując dodatkowy adapter, którego mozaikę zamieszczono w plikach do ściągnięcia. Jeśli podoba Ci się nadruk na obudowie gotowego analizatora możesz wykorzystać grafikę z opisem, która również możesz ściągnąć ze strony.

Na koniec jedna dość istotna uwaga: do prawidłowego działania aplikacji wyświetlającej przebiegi na komputerze należy zmienić ustawienia systemu. Należy ustawić jako globalny znak części dziesiętnej kropkę zamiast standardowo ustawionego przecinka, cóż.

 

scanalogic_inside

scanalogic_device

 

 

Scanalogic to nazwa urządzenia pełniącego funkcję analizatora logicznego, którego konstruktorem jest Ibrahim KAMAL – www.ikalogic.com

 

Kategoria: Elektronika

Dodaj komentarz