ASG

asg_labelSkrót ASG (z ang. Air Soft Gun) opisuje repliki broni palnej odwzorowane w skali 1:1 (spotykane też są w mniejszej skali) strzelające plastikowymi kulkami BB o wadze z przedziału 0,11 – 0,8 grama. Najczęściej używane są wagomiary 6mm – 0,2, 0,25, 0,28, 0,3 g. Cięższe wykorzystuje się jedynie w replikach broni snajperskiej posiadających znaczną moc. Inny rodzaj materiału wykonania kulek jest rzadko spotykany w środowisku airsoftowym ze względu na niebezpieczeństwo jakie ze sobą niesie ich używanie.


Początki ASG sięgają końca drugiej wojny światowej i wywodzą się z Japonii. Opracowano je w celu umożliwienia oddziałom militarnym, które podlegały wówczas zasadom rozbrojenia narzuconych przez wygraną armie aliantów, ćwiczeń oraz rozwijania sztuki wojowania. U podstaw Airsoftu leży tradycja bushido, kładąca nacisk na honor, szacunek dla przeciwnika i samodoskonalenie – hasła wciąż aktualne w airsofcie. Pierwsze komercyjne produkty pojawiły się na rynku w latach osiemdziesiątych. Do dziś jedne z najlepszych replik ASG produkowane są przez firmy japońskie. Warto tutaj wspomnieć o producencie Tokyo Marui, którego repliki doskonałej jakości uważane są za jedna z najlepszych. W ostatnim czasie, dzięki pojawieniu się tanich modeli produkowanych w Chinach Airsoft stał się stosunkowo rozpowszechnioną i tanią rozrywką.


glock01


Repliki ASG nie są bronią w świetle prawa mimo, że ich działanie jest identycznie jak broni pneumatycznych. W myśl polskiego prawa pozostają one zabawkami lub urządzeniami rekreacyjno-sportowymi, gdyż energia pocisku jest bardzo mała.


Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje replik ASG:
• Repliki sprężynowe – przed każdym strzałem replikę trzeba ręcznie przeładować. Do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – zwalniając naprężoną sprężynę poprzez naciśnięcie spustu ta rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Napęd sprężynowy ma zastosowanie nie tylko w najprostszych i najtańszych replikach, lecz często jest stosowany również w wysokiej klasy karabinach wyborowych.
• Repliki elektryczne – AEG (z ang. Air Electric Gun) potocznie zwane elektrykami. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie budowy replik broni długiej, w których sprężynę – poprzez przekładnię zębatą – naciąga silnik. Specjalna konstrukcja zębatki tłokowej powoduje zwolnienie sprężyny w momencie jej maksymalnego naprężenia i oddanie strzału, podobnie jak w replikach sprężynowych. Charakteryzują się one możliwością prowadzenia „ognia” ciągłego, dużym zasięgiem oraz szybkostrzelnością.
• Repliki gazowe – potocznie zwane gaziakami. Medium generującym siłę napędową kulki jest sprężony gaz: „green gas ” (propan wysokiej czystości z dodatkiem smarów koniecznych do konserwacji zaworów zbiornika z gazem) lub CO2. W tego typu replikach kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór. Proces ten wymaga pobrania energii z otoczenia ochładzając zbiornik z gazem. Jedną z podstawowych wad replik gazowych jest ich ścisła zależność od warunków atmosferycznych, które mają decydujący wpływ na proces rozprężania gazu. W skrajnych przypadkach zbyt niska temperatura powoduje przymarzanie ruchomych elementów zaworów powodując upuszczenie całego gazu. Modele gazowe charakteryzują się również niekorzystnym stosunkiem ceny gazu do ilości oddanych strzałów. Ze względu z złożoność budowy wewnętrznej repliki te przeznaczone są tylko dla osób znających sposoby ich konserwacji i serwisowania.


asg


Materiały stosowane do budowy replik ASG to głównie tworzywa sztuczne. Droższe modele wytwarzane są ze stopów metali. Spotyka się również repliki z elementami stalowymi oraz drewnianymi.
Repliki ASG posiadają wiele mechanizmów przybliżających ich działanie do ostrych odpowiedników. Wynika to z głównej zasady wyznawanej przez graczy – maksymalnego zbliżenia gry do realiów prawdziwego pola walki. Jest to również jedna z głównych różnic pomiędzy Airsofetm a Paintballem. W tym drugim uczestnicy ubrani są w zwyczajne kombinezony wraz z obowiązkowymi maskami zakrywającymi twarz, co zabija ducha realizmu. W ASG zawodnicy oprócz stosowania realistycznie wyglądających replik wykorzystują często oryginalne mundury wojskowe oraz autentyczne oporządzenie. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy Airsoftem a Paintballem są urządzenia zwane RAM (z ang. Real Action Marker). Są to pneumatyczne karabinki strzelające kulkami BB upodobnione do prawdziwej broni w takim stopniu, w jakim pozwala na to charakterystyka konstrukcyjna.